Nové „lajky“ Facebooku pohledem psychologa

Nové "lajky" Facebooku pohledem psychologa

Mark Zuckerberg 8. října na svém profilu oznámil, že Facebook bude v Irsku a Španělsku testovat možnost reagovat na příspěvěk jinak než pouze „lajkem“. Do repertoáru symbolických komentářů tak vedle tlačítka Like přibude dalších šest animovaných možností. Produktový vedoucí Facebooku Chris Cox tvrdí, že k této nové šestici se dostali studiem na sociální síti nejčastěji vyjadřovaných reakcí. Před celosvětovým spuštěním lze sice očekávat dílčí změny, nicméně mě jako psychologa zajímalo, jestli Facebook už do této testovací fáze zahrnul z tzv. základních emocí opravdu všechny.


Zdroj: Facebook

Nejrozšířenější akademicky uznávaná teorie základních emocí je dílem amerického psychologa Paula Ekmana. Vypracoval ji v druhé polovině 20. století mimo jiné i studiem domorodého kmene na Papui-Nové Guineji. Z této teorie ostatně vychází nedávno uvedený snímek studia Pixar V hlavě, byť v něm je pravděpodobně ze scénáristických důvodů hlavní postava ochuzena o emoci překvapení. Kulturně nepodmíněných základních emocí je podle Ekmanovy teorie tedy šest – hněv, odpor, strach, štěstí, smutek a překvapení.Porovnáme-li nové možnosti vyjádření na Facebooku s Ekmanovou teorií, internetový gigant se záměrně nadále vyhýbá reakci dislike, která v Ekmanově teorii odpovídá odporu/znechucení (anglicky disgust). Též nelze pomocí emotikonu vyjádřit strach.
Zuckerberg od počátku síť koncipoval jako pozitivní, a proto již roky dává návrhům na zavedení tlačítka Dislike palec dolů. Je jasné, že nikdo nechce vytvářet produkt spojený se strachem a lavina notifikací o znechucení by také asi nikomu nebyla dvakrát příjemná. Na druhou stranu se ale Facebook stal něčím víc než jen běžným produktem, pro řadu lidí je to prostor, kde denně spolu s ostatními tráví hodiny času. A pokud vezmeme v úvahu i nedávnou akvizici virtuálních brýlí Oculus, je evidentní ambicí Facebooku se reálné interakci co nejvíce přiblížit. Může se mu to však podařit, jestliže v ní nepřipouští vyjádření dvou základních lidských emocí, které nám evoluce dala i proto, abychom přežili? Nebo nám snad Facebook chce naznačit, že tyto emoce už nebudou v 21. století potřeba?

Autor: Petr Kačena


0 komentářů:

Okomentovat