Data, otevřete se!

Data, otevřete se!

V IdeaSense se rádi pouštíme i do pro-bono projektů. Jedním z nich je spolupráce s Fondem Otakara Motejla a Nadací Vodafone, s nimiž vymýšlíme způsoby, jak sblížit občany a jejich radnice pomocí tzv. otevřených dat. Pokud jste se s tím termínem ještě nesetkali, jde o informace a čísla, která jsou volně, ve strukturované a strojově čitelné podobě dostupná na internetu.

Cílem našeho společného projektu je vytvoření několika šikovných aplikací či internetových stránek, díky kterým byste mohli třeba snáze zaparkovat, objednat si vyvezení přeplněných popelnic, zaregistrovat dítě k zápisu do školky, upozornit na ztrouchnivělý strom v parku nebo dostávat automatická oznámení, když někdo v okolí vašeho domu získá stavební povolení. Vlastně všechna rozhodnutí radnice by byla přehledně dostupná na jednom místě a vy byste pouze vybírali mezi tím, co se vás týká.

Že je něco podobného vzdálená hudba budoucnosti nebo přinejmenším nedostižný šlágr o to vzdálenějšího estonského severu? Nenechte se mýlit. Naštěstí i u nás existují progresivní radnice a se dvanácti takovými nyní pracujeme na tom, aby se tato vize mohla brzy naplnit. Už jsme uspořádali dva workshopy, přičemž na prvním se nám podařilo vytipovat problémy, které by otevření dat mohlo pomoci řešit. Na dalším setkání jsme se z blízka podívali na potřeby všech, kterých se daná problematika týká - radnic, občanů i občanských sdružení – a na tyto potřeby jsme vymýšleli rovnou také funkce, které by budoucí aplikace měly mít.

Tím vznikly jakési tématické okruhy, které dáme k dispozici vývojářům na pražském hackatonu 12.–14. června v Node5. Pokud se vývojáři témat zhostí, budou následně za podpory Nadace Vodafone aplikace či webové stránky vyvinuty a poskytnuty radnicím k dispozici. A nebude je to stát vůbec nic. Jediné, co od nich potřebujeme, jsou jejich otevřená data. Výměnou dostanou k dispozici užitečná řešení problémů svých občanů, což by je zároveň mělo motivovat otevřít další data. Pevně věříme, že se nám tak podaří roztočit spirálu otevírání dat a přispějeme tím k větší transparentnosti ve věcech veřejných. Užitek z toho nakonec budeme mít my všichni a úspěch měst používajících námi navržené aplikace určitě inspiruje i ostatní města. Prostě ideální výsledek inovování. A to se nám v IdeaSense pochopitelně moc líbí.

Autor: Michael Hugo Rosák

0 komentářů:

Okomentovat