CO ŘÍKAJÍ ŽLUTÉ ZÓNY?

Co říkají žluté zóny?

Zóny a barevné čáry na zemi. Je jich čím dál tím víc a třeba v Praze jen parkování vymezují hned tři barvy. Sami je znáte - žluté zóny určují místa, kde nesmíte stát nikdy, pro zaparkování v modrých zónách musíte mít tu správnou občanku a v zónách s přerušovanou bílou čárou zase dostatečný počet drobných v kapse. Každá z těch čar ve vás vzbudí jinou emoci. Modrá čára odvahu nebo obavu v závislosti na tom, jestli je vám bližší rebelantství nebo strach z pokuty. Žlutá čára pocit odpovědnosti, protože stání na ní rovná se vystavovat sebe i ostatní nebezpečí, a bílá čára oddych, že jste konečně ulovili parkovací místo. Obyčejné čáry na zemi, řeknete si, ale jak moc ovlivňují náš život, naše chování, dokonce i naše prožívání!

Barvy a emoce - interakční design prostoru
Jedna taková žlutá zóna mi před pár dny také způsobila intenzivní prožitek. Jela jsem s dcerkou příměstským autobusem, a jelikož jsem nastoupila až po dalších dvou maminkách, které stejně jako já měly kočárek, nezbylo mi než se postavit do prostoru dveří. Viděla jsem žlutou zónu a řekla si: “Aha, tam se asi stát nemá,” a nacpala kočárek mimo ni a co nejvíc ke stěně, abych umožnila průchod ostatním cestujícím. Na zastávce se ale dveře otevřely nečekaně podél stěny, přičemž vyjely o velký kus mimo žlutou zónu. Přesně tam, kde byl kočárek s dítětem. Asi si umíte představit mé zděšení, když dveře narazily do kočárku a ten se začal převracet. S pomocí okolo stojících cestujících se nám ho naštěstí podařilo na poslední chvíli udržet.

Pak mi došlo, kolik důvěry jsem svěřila žlutému půlkruhu na zemi. Výstražná žlutá barva byla asi jen dekorací a předpokládám, že nevyznačovala skutečnou oblast, kudy se dveře otevírají a kde může dojít ke kolizi. 

Nebo se stala jiná chyba? Počítal snad designér žluté zóny s jiným typem dveří a dopravní podnik na poslední chvíli změnil plány? Anebo si řekl, že lidé pochopí, že výstražný žlutý půlkruh vymezuje nebezpečný prostor pouze přibližně? Ať tak či tak, ve výsledku jde o nedomyšlený design prostoru. Ale v celé historce je také poučení pro nás. Základním předpokladem pro naši práci je důkladné pozorování a pečlivé testování designu v reálných situacích. Jen tak můžeme navrhovat interakční design, který je opravdu smysluplný, funkční a hlavně zohledňuje skutečné lidi a jejich potřeby. A vede nás k zamyšlení třeba nad tím, jaký tvar by měla mít výstražná žlutá zóna, aby dávala smysl.

Autor: Kateřina Ailová

0 komentářů:

Okomentovat